Přeskočit na obsah

Proč spreje na čištění klimatizace nefungují?

    Snad každý se někdy setkat s nelibým zápachem linoucím se z výdechů klimatizace. Proč se tento zápach objevuje jsme si vysvětlili v minulém článku. Pokud jste se někdy pokoušeli vyčistit klimatizaci samy, jistě víte, že jde o nelehký úkol. Většina produktů na trhu totiž neobsahuje žádné dezinfekční činidlo nebo jej obsahuje v nedostatečném množství. Tím pádem ani fungovat nemohou. Většina z nich se snaží zápach pouze zakrýt. Což se jim může nebo nemusí na omezenou dobu povést, ale zdravotní rizika zůstávají dále.
    V obchodech se můžete setkat se dvěma typy produktů.

    Aerosoly – to jsou ty malé spreje povětšinou objemu 100-150ml, které postavíte kamsi do interiéru, nastavíte vnitřní cirkulaci vzduchu, aktivujete je a ony několik minut rozprašují aerosol. Žádný z těchto sprejů se však nedá nazvat dezinfekcí a ani slovo čistič, kterým jsou často označovány, si nezaslouží. Jsou to totiž pouze osvěžovače. Obvykle zápach pouze maskují nějakou umělou „vůní“. Hlavní složkou mimo hnacího plynu je obvykle alkohol, který by mohl být teoreticky účiný proti některým baktériím, kdyby byl aplikován jiným způsobem, ale proti plísním je v této formě naprosto neúčinný.

    Pěnové čističe – zde již nějakou malou šanci na úspěch máte, pokud zvolíte produkt, který obsahuje nějakou skutečně účinnou látku a obsahuje ji v dostatečném množství. I pokud se vám to podaří, použití pěny sebou nese i určitá rizika. Pěny se aplikují přes prodlužovací hadičku přímo na výparník klimatizace. Ten je však většinou skryt hluboko pod palubní deskou a často ani s prodlužovací hadičkou není jednoduché se k němu dostat. A i když se k němu dostanete, nemusíte trefit to správné místo, kde se breberkám zalíbilo. Nikdy totiž nevidíte kam pěnu stříkáte. Díky tomu navíc při neopatrné aplikaci hrozí poškození elektroniky vozidla.

    Napsat komentář

    Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *